See Meea on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "mea",
"4": "",
"5": "my, mine"
},
"expansion": "Latin mea (“my, mine”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Possibly from Latin mea (“my, mine”) or a variant of Miia.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Meea",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meea",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meean",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meean",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meealtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Meea",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Meea",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mee",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Meea-fi-name-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmeː.ɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈme̞ː.ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːɑ"
}
],
"word": "Meea"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "mea",
"4": "",
"5": "my, mine"
},
"expansion": "Latin mea (“my, mine”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Possibly from Latin mea (“my, mine”) or a variant of Miia.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Meea",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meea",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meean",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meean",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Meeaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meealtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meealleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Meeattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Meeoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Meeoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Meea",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Meea",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mee",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːɑ",
"Rhymes:Finnish/eːɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmeː.ɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈme̞ː.ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːɑ"
}
],
"word": "Meea"
}
Download raw JSONL data for Meea meaning in All languages combined (19.6kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Meea",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Meea",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.